Σε απόσταση αναπνοής από την καρδιά της πόλης, σε βολική τοποθεσία έξω από τον αυτοκινητόδρομο, το Boston Logan International Airport περιμένει την άφιξη ή την αναχώρησή σας. Η προνομιακή του τοποθεσία είναι ένα όφελος για όσους βρεθούν στην πολυσύχναστη περιοχή του κέντρου της πόλης, ειδικά για ταξιδιώτες αργά τη νύχτα των οποίων τα ταξίδια ξεκινούν αφού το ρολόι χτυπήσει δώδεκα. Εάν ταξιδεύετε με αυτοκίνητο, η διαδρομή από το κέντρο της πόλης σας μέχρι το αεροδρόμιο είναι εύκολη, αν και με λίγη κίνηση για να κρατήσετε τα πράγματα ενδιαφέροντα.
Η έναρξη του ταξιδιού σας προς το αεροδρόμιο είναι απλή. Εάν πλησιάζετε από το νότο ή το βορρά, το μονοπάτι σας οδηγεί κατά μήκος του Interstate 95 στους φιλόξενους βραχίονες του Route 1 South. Έχετε το νου σας για τις πινακίδες του αεροδρομίου που θα σας καθοδηγήσουν στο δρόμο σας. Για όσους βρίσκονται στην καρδιά της Βοστώνης, το Route 1A με κατεύθυνση προς τα ανατολικά είναι η πύλη σας, που συγχωνεύεται απρόσκοπτα στο Interstate 90 με κατεύθυνση νότια. Οι πινακίδες θα σας σημάνουν προς το αεροδρόμιο, όπου ξεδιπλώνεται μια ειδική έξοδος, που σας οδηγεί στους τερματικούς σταθμούς. Σε μόλις 10 λεπτά, το αστικό τοπίο δίνει τη θέση του στην αγκαλιά του αεροδρομίου. Για όσους προτιμούν να αφήσουν την οδήγηση σε άλλους, η δωρεάν υπηρεσία μεταφοράς με λεωφορείο του αεροδρομίου είναι ένα διαμάντι, που συνδέει κάθε τερματικό σταθμό με το μετρό και τον τερματικό σταθμό θαλάσσιων μεταφορών. Αυτά τα λεωφορεία, τόσο ακριβή όσο οι παλίρροιες, φτάνουν κάθε πέντε ή έξι λεπτά.
Το Logan International Airport είναι μια ταπετσαρία ιστορίας και νεωτερικότητας, με τέσσερις κύριους τερματικούς σταθμούς ο καθένας να λέει τη δική του ιστορία. Το Terminal C, ο σεβαστός πρεσβύτερος του γκρουπ, άνοιξε τις πόρτες του το 1967, δημιουργώντας το σκηνικό για δεκαετίες ταξιδιωτικών παραμυθιών. Το Terminal B έκανε το ντεμπούτο του το 1974 και έκτοτε έχει υποστεί μεταμορφωτικές ανακαινίσεις το 2012 και το 2014, διασφαλίζοντας τη θέση του στη σύγχρονη εποχή. Ο τερματικός σταθμός Α, ο νεοεισερχόμενος του 2005, στέκεται περήφανος με τις σύγχρονες ανέσεις του. Και μετά υπάρχει το Terminal E, η πύλη του globe-trotter, που έχει δει το μερίδιό του σε βελτιώσεις και επεκτάσεις μέχρι το 2017, προσφέροντας μια εμπειρία παγκόσμιας κλάσης για τους διεθνείς ταξιδιώτες.
Όταν επιστρέφετε το ενοικιαζόμενο αυτοκίνητό σας στην αεροδρόμιο της Βοστώνης, έχετε τρεις επιλογές ανεφοδιασμού:
Διαθέτουμε μια ποικιλία από μίνι βαν και μίνι λεωφορεία, συμπεριλαμβανομένων του Mercedes Vito, Renault Trafic και Peugeot Traveller. Αυτά τα οχήματα 9 θέσεων είναι δημοφιλή μεταξύ οικογενειών και επαγγελματιών ταξιδιωτών. Για να εξασφαλίσετε διαθεσιμότητα, σκεφτείτε να κάνετε κράτηση 1-2 μήνες εκ των προτέρων.
Συνήθως συμβαίνει το εξής: