Ξεκινάτε ένα ταξίδι στη γραφική πόλη της Λουκέρνης; Είτε βολεύεστε σε ένα γοητευτικό ξενοδοχείο είτε εξερευνάτε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο, η κατανόηση του τοπίου στάθμευσης είναι απαραίτητη. Η καρδιά της Λουκέρνης προσφέρει μια γραφική, αλλά περιορισμένη εμπειρία στάθμευσης, προσκαλώντας σας να εξετάσετε εναλλακτικές λύσεις. Απολαύστε την ευκολία των εγκαταστάσεων P+R (Park and Ride) ή ασφαλείς χώρους στάθμευσης που βρίσκονται στο περιθώριο της πόλης για ησυχία. Θυμηθείτε, εάν η περιπέτειά σας περιλαμβάνει τους εθνικούς αυτοκινητόδρομους, μια ελβετική βινιέτα αυτοκινητόδρομου είναι το διαβατήριό σας για ομαλά ταξίδια. Αυτό το αυτοκόλλητο, με τιμή 40 CHF, είναι το κλειδί σας για απεριόριστα ταξίδια και μπορείτε να το αγοράσετε εύκολα σε επιλεγμένα καταστήματα. Σχεδιάστε εκ των προτέρων και αξιοποιήστε στο έπακρο την επίσκεψή σας στη Λουκέρνη, ξεκινώντας με χώρο στάθμευσης χωρίς άγχος!
Ξεκινήστε ένα εικονικό ταξίδι στη μαγευτική πόλη της Λουκέρνης παρακολουθώντας το παρακάτω βίντεο. Φωλιασμένη στην καρδιά της Ελβετίας, η Λουκέρνη είναι μια πόλη που αιχμαλωτίζει με το μείγμα της αστικής γοητείας και της φυσικής ομορφιάς. Καθώς πατάτε το play, αφήστε τον εαυτό σας να μεταφερθεί στα πλακόστρωτα δρομάκια, τα ιστορικά ορόσημα και τα γραφικά τοπία που κάνουν τη Λουκέρνη έναν προορισμό που πρέπει να επισκεφτείτε. Μην ξεχάσετε να φανταστείτε τον καθαρό αέρα των Άλπεων και τους γαλήνιους ήχους των κυμάτων της λίμνης της Λουκέρνης καθώς βουτάτε σε αυτή τη συναρπαστική εμπειρία.
Είστε έτοιμοι να εξερευνήσετε περισσότερα; Η Λουκέρνη σας περιμένει με ανοιχτές αγκάλες, υποσχόμενη μια περιπέτεια που θα σας αφήσει με αναμνήσεις για μια ζωή. Χαρουμενα ΤΑΞΙΔΙΑ!
Ξεκινήστε ένα ταξίδι στη γοητευτική πόλη της Λουκέρνης, που βρίσκεται στην καρδιά της Ελβετίας, και ανακαλύψτε έναν θησαυρό εμπειριών που σας περιμένει. Είτε βυθίζεστε στα αξιοθέατα για μια μέρα είτε χαλαρώνετε για παρατεταμένη διαμονή, η ταπετσαρία δραστηριοτήτων της Λουκέρνης θα αιχμαλωτίσει τις αισθήσεις σας. Αφεθείτε σε μια γαστρονομική περιπέτεια σε μυριάδες εστιατόρια, χαθείτε σε γραφικές μπουτίκ ή κάντε μια χαλαρή βόλτα στις γαλήνιες όχθες του ποταμού Reuss .
Ανάμεσα στα μυριάδες αξιοθέατα της Λουκέρνης, το Μνημείο του Λιονταριού στέκεται ως μια οδυνηρή απόδειξη της ιστορίας. Γνωστός στην τοπική γλώσσα ως «Λιοντάρι της Λουκέρνης», αυτός ο σκοτεινός πέτρινος φρουρός αποτίει φόρο τιμής στη ανδρεία των Ελβετικών Φρουρών που χάθηκαν στη Γαλλική Επανάσταση του 1792. Η υποβλητική παρουσία του έχει αγγίξει τις καρδιές σε όλο τον κόσμο, κερδίζοντας υψηλούς επαίνους από άλλους του Μαρκ Τουέιν, ο οποίος το αποκάλεσε «το πιο πένθιμο και συγκινητικό κομμάτι πέτρας στον κόσμο».
Η οικεία ζυγαριά της Λουκέρνης σας προσκαλεί να εξερευνήσετε τα θαύματα της με τον δικό σας ρυθμό, χωρίς να χρειάζεστε οδηγό. Ξεκινήστε την περιπέτεια με την καθοδήγηση σας στον πολυσύχναστο σταθμό, μετά ελίσσεστε στη μαγευτική Jesuitenkirche και διασχίζοντας την ιστορική γέφυρα Spreuer. Ανεβείτε τα ιστορικά σκαλιά του Museggmauer, ένα απομεινάρι των αρχαίων οχυρώσεων της Λουκέρνης, και ανταμειφθείτε με ένα συναρπαστικό πανόραμα του αστικό τοπίου. Συνεχίστε την εξερεύνηση σας στα πλακόστρωτα σοκάκια της παλιάς πόλης, πάνω από την εμβληματική γέφυρα του Παρεκκλησιού και, τέλος, σταθείτε μπροστά στο επίσημο άγαλμα του λιονταριού, έναν σιωπηλό φύλακα του παρελθόντος της Λουκέρνης.
Η επίσκεψη στη Λουκέρνη το φθινόπωρο είναι μια γιορτή για τα μάτια, καθώς η λίμνη και ο περίπατος πλαισιώνονται από ένα καλειδοσκόπιο φθινοπωρινού φυλλώματος. Με την πολυκοσμία του καλοκαιριού να έχει φύγει, είναι η ιδανική στιγμή για να αγκαλιάσετε τα γραφικά τοπία και την ήρεμη ατμόσφαιρα της πόλης.
Η πολιτική πλήρης-προς-πλήρης απαιτεί να παραλάβετε το όχημα με πλήρες ντεπόζιτο και να το επιστρέψετε επίσης με πλήρες ντεπόζιτο. Βεβαιωθείτε ότι το ντεπόζιτο είναι απολύτως γεμάτο πριν ξεκινήσετε. Αν επιστρέψετε το αυτοκίνητο χωρίς να έχετε γεμίσει το ντεπόζιτο, η εταιρεία ενοικίασης θα το γεμίσει και συνήθως θα σας χρεώσει μια σημαντική χρέωση υπηρεσίας.
Διαθέτουμε μια ποικιλία από μίνι βαν και μίνι λεωφορεία, συμπεριλαμβανομένων του Mercedes Vito, Renault Trafic και Peugeot Traveller. Αυτά τα οχήματα 9 θέσεων είναι δημοφιλή μεταξύ οικογενειών και επαγγελματιών ταξιδιωτών. Για να εξασφαλίσετε διαθεσιμότητα, σκεφτείτε να κάνετε κράτηση 1-2 μήνες εκ των προτέρων.
Η υπηρεσία μας για ενοικίαση αυτοκινήτου μονής διαδρομής σας επιτρέπει να παραλάβετε το όχημά σας από Τριφύλλι και να το παραδώσετε σε άλλον προορισμό μόλις ολοκληρωθεί το ταξίδι σας. Αυτό σας προσφέρει την ελευθερία να σχεδιάσετε το δρομολόγιό σας χωρίς την ανάγκη να επιστρέψετε στο αρχικό σημείο, χάρη στην ταχύτητα, την ευκολία και την πρακτικότητά του.
Εάν λάβετε πρόστιμο κατά την ενοικίαση ενός οχήματος, η εταιρεία ενοικίασης θα σας ενημερώσει και θα συμπεριλάβει ένα μικρό διοικητικό τέλος στον τελικό λογαριασμό ενοικίασης.