Καλώς ήρθατε στην όμορφη Καλαμάτα! Κατά την άφιξή σας στο Διεθνές Αεροδρόμιο της Καλαμάτας , θα βρείτε την άνεση των υπηρεσιών ενοικίασης αυτοκινήτου στα χέρια σας. Αφού παραλάβετε τις αποσκευές σας, απλώς αφήστε τις πινακίδες να σας οδηγήσουν στον χώρο ενοικίασης αυτοκινήτου που βρίσκεται μέσα στην Αίθουσα Διεθνών Αφίξεων. Εάν χρειάζεστε λίγη καθοδήγηση, το φιλικό προσωπικό στο γραφείο του προμηθευτή ενοικίασης αυτοκινήτων θα χαρεί να σας υποδείξει προς τη σωστή κατεύθυνση.
Στο αεροδρόμιο, μια ποικιλία από γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων περιμένουν με ανυπομονησία να ικανοποιήσουν τις ταξιδιωτικές σας ανάγκες. Για όσους αναζητούν μια οικονομική επιλογή, το Hotwire μπορεί να υπερηφανεύεται για μια εντυπωσιακή επιλογή από προσιτές ενοικιάσεις αυτοκινήτων που συμπληρώνουν την περιπέτειά σας στην Καλαμάτα. Όχι μόνο προσφέρουν δελεαστικές προσφορές, αλλά παρέχουν επίσης την ευκολία να προγραμματίσετε το ταξίδι σας με ευκολία. Επιπλέον, μπορείτε να κερδίσετε επιπλέον οικονομίες κάνοντας κράτηση του οχήματός σας online.
Η παραλαβή του αυτοκινήτου σας στο αεροδρόμιο είναι παιχνιδάκι με πολλές επιλογές παραλαβής. Επιλέξτε την εξατομικευμένη επαφή με τις υπηρεσίες συνάντησης και χαιρετισμού που προσφέρονται από ορισμένες εταιρείες ενοικίασης. Φανταστείτε να σας καλωσορίζει στην αίθουσα αφίξεων ένας εκπρόσωπος, με υπογραφή στο χέρι, που φέρει το όνομά σας. Θα σας συνοδεύσουν στο γραφείο, όπου θα ολοκληρώσετε τη συμφωνία ενοικίασης και θα λάβετε τα κλειδιά για την προσωρινή σας σειρά τροχών. Εναλλακτικά, μπορεί να βρείτε μια υπηρεσία μεταφοράς που σας μεταφέρει στο αυτοκίνητό σας με ελάχιστη φασαρία.
Όταν επιλέγετε την υπηρεσία ενοικίασης αυτοκινήτου, είναι συνετό να λάβετε υπόψη το χρονοδιάγραμμα της ενοικίασής σας. Εάν ταξιδεύετε στο κέντρο της πόλης, προσπαθήστε να παρακάμψετε την ώρα αιχμής για να εξασφαλίσετε μια πιο ομαλή διαδρομή. Θυμηθείτε, τα πρατήρια καυσίμων μπορεί να μην είναι ανοιχτά μέχρι αργά, επομένως είναι συνετό να ανεφοδιάζετε καύσιμα νωρίτερα την ημέρα. Και για κάθε ενδεχόμενο, κρατήστε κάποια αλλαγή κοντά σας για εκείνες τις απροσδόκητες στιγμές που μπορεί να προκύψουν στο δρόμο.
Ξεκινάτε μια ελληνική περιπέτεια; Εάν πετάτε στην Καλαμάτα και χρειάζεστε ένα βολικό σημείο για να παρκάρετε το όχημά σας, είστε τυχεροί! Ενώ το ίδιο το αεροδρόμιο της Καλαμάτας προσφέρει 60 θέσεις στάθμευσης ιδανικές για βραχυπρόθεσμη στάθμευση, αυτά τα σημεία δεν είναι κατάλληλα για διανυκτερεύσεις. Αλλά μην ανησυχείτε, η γοητευτική πόλη της Καλαμάτας σας έχει καλύψει με πολλές εγκαταστάσεις στάθμευσης εκτός αεροδρομίου, σε απόσταση αναπνοής από τον τερματικό σταθμό. Πολλές από αυτές τις παρτίδες παρέχουν ακόμη και υπηρεσία μεταφοράς με λεωφορείο, προσθέτοντας στην ευκολία της ταξιδιωτικής σας εμπειρίας. Για να διασφαλίσετε ένα ξεκίνημα χωρίς άγχος στις διακοπές σας, ειδικά κατά τη διάρκεια της ζωηρής καλοκαιρινής περιόδου , είναι συνετό να κάνετε κράτηση θέσης στάθμευσης εκ των προτέρων.
Λαμβάνοντας υπόψη την ελευθερία του ανοιχτού δρόμου; Το αεροδρόμιο της Καλαμάτας φιλοξενεί μια ποικιλία από γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων έτοιμα να σας εξοπλίσουν με το τέλειο σετ τροχών για το ταξίδι σας. Αυτές οι υπηρεσίες δεν είναι μόνο βολικές, αλλά προσφέρουν επίσης υποστήριξη όλο το εικοσιτετράωρο για να σας βοηθήσουν όποτε τη χρειάζεστε. Για όσους προτιμούν να προγραμματίσουν εκ των προτέρων, η σύγκριση των επιλογών ενοικίασης στο διαδίκτυο είναι παιχνιδάκι. Θα διαπιστώσετε ότι πολλές εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων σάς επιτρέπουν να σταθμίζετε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα διαφορετικών προσφορών, διασφαλίζοντας ότι θα απομακρυνθείτε με την καλύτερη δυνατή επιλογή για τις περιπέτειές σας.
Όταν είστε έτοιμοι να βγείτε στην καρδιά της πόλης από το αεροδρόμιο, μπορείτε να κάνετε κρουαζιέρα στους δρόμους Ηώ Πήλου και Η. Τριπόλεως Καλαμάτας ή να ακολουθήσετε τη γραφική διαδρομή μέσω της οδού Αρτέμιδος. Θυμηθείτε, η οδήγηση στην Ελλάδα μπορεί να είναι αρκετά διαφορετική από αυτή που έχετε συνηθίσει στο σπίτι, επομένως είναι σημαντικό να εξοικειωθείτε με την τοπική εθιμοτυπία οδήγησης. Για παράδειγμα, η συνομιλία στο τηλέφωνό σας ενώ βρίσκεστε πίσω από το τιμόνι είναι απαγορευμένη στην Ελλάδα—να χρησιμοποιείτε πάντα μια συσκευή hands-free για να παραμείνετε ασφαλείς και νόμιμοι.
Αν ψάχνετε για απλότητα και άνεση, το να καλέσετε ένα ταξί μπορεί να είναι το καλύτερο στοίχημά σας. Μπορεί να μην είναι η πιο οικονομική επιλογή, αλλά σίγουρα είναι η πιο απλή. Το ταξίδι προς το κέντρο της πόλης είναι γρήγορο και ο ναύλος είναι συνήθως περίπου είκοσι ευρώ για ένα ταξίδι απλής μετάβασης. Επιπλέον, τα ταξί έχουν άφθονο χώρο για τις αποσκευές σας, κάνοντας τη μεταφορά σας χωρίς προβλήματα.
Ξεκινήστε την ελληνική περιπέτεια σας με ευκολία και άνεση από τη στιγμή που θα προσγειωθείτε. Σε βολική τοποθεσία στον τερματικό σταθμό του αεροδρομίου Καλαμάτας, μια σειρά από γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων περιμένουν να εξυπηρετήσουν τις ταξιδιωτικές σας ανάγκες. Είτε σκοπεύετε να απολαύσετε τον ήλιο στις παρθένες παραλίες, να εξερευνήσετε τα ιστορικά ερείπια ή απλά να απολαύσετε τις γραφικές διαδρομές μέσα στους ελαιώνες, το να έχετε το δικό σας σετ τροχών θα βελτιώσει την εμπειρία σας.
Παρακάτω, θα βρείτε έναν διαδραστικό χάρτη που υποδεικνύει τις ακριβείς τοποθεσίες αυτών των γραφείων ενοικίασης αυτοκινήτων. Απλώς κάντε κλικ και περιηγηθείτε στον χάρτη για να εξερευνήσετε τις επιλογές σας και να σχεδιάσετε το ταξίδι σας. Με την ενοικίαση αυτοκινήτου, η ομορφιά της Καλαμάτας και της γύρω περιοχής είναι δική σας για να ανακαλύψετε με τον δικό σας ρυθμό.
Αφιερώστε λίγο χρόνο για να αλληλεπιδράσετε με τον παραπάνω χάρτη και να ξεκινήσετε τα ταξιδιωτικά σας σχέδια. Με ένα αξιόπιστο όχημα στη διάθεσή σας, η πλούσια ταπετσαρία του πολιτισμού, της κουζίνας και των τοπίων της Καλαμάτας βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής. Χαρουμενα ΤΑΞΙΔΙΑ!
Περιτυλιγμένο από τη γοητεία της Καλαμάτας, Ελλάδα, το αεροδρόμιο της Καλαμάτας αποτελεί μια φιλόξενη πύλη για τους ταξιδιώτες. Με αναλυτικές λεπτομέρειες στη διάθεσή σας, συμπεριλαμβανομένων των κωδικών IATA και ICAO, κοντινών καταλυμάτων και πολλά άλλα, ο προγραμματισμός του ταξιδιού σας από ή προς αυτόν τον κόμβο ταξιδιού είναι εύκολος.
Φωλιασμένο ανάμεσα στις γραφικές πόλεις της Μεσσήνης και της Καλαμάτας, το αεροδρόμιο βρίσκεται σε μια γαλήνια πεδιάδα ακριβώς δυτικά του ποταμού Πάμισου. Ο εντυπωσιακός διάδρομος προσγείωσης μήκους 2,7 χιλιομέτρων εκτείνεται από βορρά προς νότο, με τον τερματικό σταθμό να βρίσκεται με χάρη στα ανατολικά. Η πρόσβαση είναι μια περιοχή με μεγάλες οδικές αρτηρίες όπως το GR-7 και το E55 που σας οδηγούν κατευθείαν στο κατώφλι του αεροδρομίου.
Είτε ξεκινάτε μια εγχώρια εκδρομή είτε μια διεθνή παραμονή, το αεροδρόμιο της Καλαμάτας είναι εξοπλισμένο για να διευκολύνει τα ταξίδια σας. Το προσωπικό εδώ είναι η επιτομή της φιλοξενίας, έτοιμο να σας βοηθήσει με τα τελωνεία, τον έλεγχο διαβατηρίων και οποιαδήποτε απορία έχετε. Καθώς περιηγείστε στα γκισέ και τα σαλόνια check-in, παραμείνετε συνδεδεμένοι με το δωρεάν Wi-Fi. Και αν χρειάζεστε μια γρήγορη παραλαβή, τα περίπτερα που προσφέρουν αναψυκτικά σίγουρα θα ενθουσιαστούν.
Τα αυτοκίνητα πρέπει να επιστραφούν με γεμάτο το ρεζερβουάρ. Αν όχι, η εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων θα γεμίσει το ρεζερβουάρ και θα χρεώσει για την υπηρεσία. Συχνά είναι φθηνότερο να γεμίσετε το ρεζερβουάρ σε ένα τοπικό βενζινάδικο πριν επιστρέψετε το αυτοκίνητο παρά να πληρώσετε την τιμή ανά λίτρο της εταιρείας ενοικίασης.
Προσφέρουμε μια επιλογή από μίνι βαν και μίνι λεωφορεία, με μεγέθη που κυμαίνονται από 6 έως 12 θέσεις. Στην Αεροδρόμιο Καλαμάτας, τα πιο δημοφιλή μοντέλα μίνι βαν περιλαμβάνουν το Mercedes Vito, το Renault Trafic και το Peugeot Traveller. Για να αποφύγετε την απογοήτευση, σκεφτείτε να κάνετε κράτηση 1-2 μήνες νωρίτερα.
Όλοι οι οδηγοί είναι υπεύθυνοι για την πληρωμή των προστίμων που έχουν επιβληθεί σε αυτούς. Ένα τέλος διαχείρισης θα χρεωθεί στην πιστωτική σας κάρτα όταν επεξεργαστεί το πρόστιμο για να καλύψει τα έξοδα που σχετίζονται με αυτή τη διαδικασία.
Η τυπική ελάχιστη διάρκεια ενοικίασης είναι 1 ημέρα για τα στάνταρ οχήματα και 2 ημέρες για τα πολυτελή οχήματα και τα μίνι βαν. Οι εταιρείες ενοικίασης συνήθως προσφέρουν περίοδο χάριτος 59 λεπτών πριν από τη χρέωση επιπλέον ωρών ή ημερών.