Ως πολυσύχναστη πύλη προς τον τροπικό παράδεισο της Αυστραλίας, το αεροδρόμιο του Κερνς ξεχωρίζει ως σημαντικός περιφερειακός κόμβος, υποδέχοντας ιστορικά ένα ζωντανό πλήθος άνω των πέντε εκατομμυρίων επιβατών ετησίως πριν από την πανδημία. Σε μια συγκινητική προσπάθεια να αγκαλιάσει τη συμπερίληψη, το αεροδρόμιο έχει υποβληθεί σε προσεκτικές αναβαθμίσεις, συμπεριλαμβανομένης της εγκατάστασης γκισέ προσβάσιμων από αναπηρικά αμαξίδια, για να εξασφαλίσει μια απρόσκοπτη εμπειρία για τους ταξιδιώτες με αναπηρίες.
Στην καρδιά του αεροδρομίου Cairns βρίσκονται δύο φιλόξενοι τερματικοί σταθμοί—ένας αφιερωμένος σε πτήσεις εσωτερικού και ο άλλος σε διεθνή ταξίδια. Αυτοί οι τερματικοί σταθμοί συνδέονται εύκολα με ένα προστατευμένο διάδρομο, κάνοντας τις μεταβάσεις ομαλές και χωρίς άγχος. Μια ποικιλία διεθνών αερομεταφορέων κοσμεί τον ουρανό του Cairns , συνδέοντάς το με τον κόσμο. Όσον αφορά τη στάθμευση, το αεροδρόμιο προσφέρει ένα φάσμα επιλογών, από δωρεάν παρτίδες έως εγκαταστάσεις αυτο-στάθμευσης, όλες σε κοντινή απόσταση από τους τερματικούς σταθμούς.
Αφεθείτε στις αισθήσεις σας στη σειρά από εστιατόρια που είναι πεντακάθαρα σε όλους τους τερματικούς σταθμούς. Ο διεθνής τερματικός σταθμός σας προσκαλεί σε έναν κόσμο αφορολογήτων αγορών και την ευκαιρία να χαλαρώσετε σε ένα μπαρ με άδεια χρήσης, ενώ ο εγχώριος τερματικός σταθμός διαθέτει μια επιλογή από εστιατόρια και καφέ. Για μια νότα θεραπείας λιανικής, εξερευνήστε καταστήματα όπως το Billabong, το Starbucks και το Espresso Bar.
Η άνεση είναι το κλειδί στο αεροδρόμιο του Κερνς, με τις υπηρεσίες μεταφοράς που είναι έτοιμες να σας μεταφέρουν σε τοπικά ξενοδοχεία και αξιοθέατα. Τα ταξί είναι έτοιμα, προσφέροντας ένα γρήγορο ταξίδι στο κέντρο της πόλης για περίπου 30 δολάρια Αυστραλίας. Αν προτιμάτε τα μέσα μαζικής μεταφοράς, λεωφορεία και τρένα είναι στη διάθεσή σας. Για όσους οδηγούν, το αεροδρόμιο παρέχει στεγασμένο χώρο στάθμευσης, συμπεριλαμβανομένων καθορισμένων σημείων για ταξιδιώτες με αναπηρία, καθώς και επιλογές μικρής διάρκειας.
Η εξερεύνηση του Κερνς με το αυτοκίνητο είναι παιχνιδάκι, χάρη στις εκτεταμένες υπηρεσίες ενοικίασης αυτοκινήτων που διατίθενται ακριβώς στο αεροδρόμιο. Η Avis οδηγεί το πακέτο ως ο μεγαλύτερος πάροχος, με τα Budget, Hertz, Europcar και Red Spot να μην είναι πολύ πίσω. Μπορείτε να κανονίσετε αβίαστα την ενοικίαση του οχήματός σας μέσα στις Αίθουσες Αφίξεων του Τ1 ή του Τ2 ή ακριβώς έξω από το κτίριο του Τερματικού Εσωτερικού, ξεκινώντας την περιπέτειά σας με ευκολία.
Όταν παραλάβετε το αυτοκίνητο, έχει πλήρες ντεπόζιτο και θα πρέπει να το επιστρέψετε επίσης πλήρες. Βεβαιωθείτε ότι το ντεπόζιτο είναι απολύτως γεμάτο πριν ξεκινήσετε. Αν επιστρέψετε το αυτοκίνητο με λιγότερο από πλήρες ντεπόζιτο, η εταιρεία ενοικίασης θα το γεμίσει και θα σας χρεώσει μια χρέωση υπηρεσίας.